BE denon planin izraelit per Jeruzalemin

10/03/2010 13:25

Bashkimi Europian qendron ne te njejten gjatesi vale me Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne lidhje me ndertimin e shtepive ne Jeruzalemin Lindor nga ana e qeverise se Tel Avivit.

Ne nje deklarate per shtyp, perfaqesuesja europiane per politiken e Jashtme, Catherine Ashton eshte shprehur se mbeshtet plotesisht qendrimin e zv/presidentit amerikan Joe Biden, ne denimin qe i beri planit per te ndertuar 1600 apartamente ne afersi te qytetit te shenjte.

Javen e ardhme Ashton do vizitoje Lindjen e Mesme dhe me kete deklarate ajo u ka bere te ditur drejtuesve izraelite se BE mban nje qendrim diametralisht te kundert per kete ceshtje.  

Top Channel