Klinton apel Nigerise: Te ndalet dhuna

09/03/2010 00:55

E tronditur perballe dhunes nderfetare ne Nigeri, Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton i beri thirrje popullit nigerian te ndale dhunen.

“U bejme thirrje paleve te perfshira ne perleshjet e fundit te ndalin dhunen, dhe te gjithe fajtoret e saj te dalin para drejtesise. Gjithashtu qeveria nigeriane duhet te siguroje respektimin e te drejtave te njeriut dhe te rivendose rendin ne vend”, deklaroi Klinton ne nje konference per shtyp ne Uashington.

Dhuna nderfetare mes muslimaneve dhe te krishteree qe perfshiu Nigerine dy ditet e fundit shkaktoi, sipas mediave nderkombetare, te pakten 500 te vdekur dhe mijera te plagosur.

Top Channel