Jeruzalem, miratohet ndertimi i 1600 shtepive

09/03/2010 21:00

Izraeli miratoi ndertimin e 1600 shtepive te reja ne Jeruzalemin lindor, nje levizje qe kercenon te lere ne hije viziten e zv/presidentit amerikan, Xho Bajden, si dhe do te vere ne pozite te veshtire administraten Obama.

Natyrisht, vendimi ka revoltuar palestinezet. Udheheqesit e tyre rane dakort me pare per nisjen e biseidmeve me Izraelin, duke iu pergjigjur kesisoj apelit te Bajdenit.

Ndertimi ne toke te pushtuar konsiderohet e paligjshme sipas ligjit nderkombetar, por Izraeli e konsideron Jeruzalemin Lindor si territorin e tij.

Zedhenesi i Autoritetit Kombetar Palestinez, Nabil Abu Rudeina tha per “AFP” se ky vendim eshte i rrezikshshem dhe do te vonoje negociatat.

Nen presionin amerikan, Izraeli deklaroi pezullimin e ndertesave ne Bregun Perendimor brenda nje periudhe 10 mujore.

Bajden gjate nje konference per shtyp me kryeministrin izraelit Beniamin Netanjahu, tha se ky eshte momenti i mundesise reale per paqe mes palestinezeve dhe Izraelit.

Top Channel