40 vjecarja, 15 aborte per 17 vjet

15/10/2009 15:55

Rrefimi i nje historie gati te pabesueshme ka tronditur amerikanet. Nje grua ka pranuar se tashme eshte mesuar me abortet, madje per disa kohe iu kthye ne nje menyre jetese.

Ajo ka pranuar se gjate 17 viteve ka nderprere zhvillimin dhe lindjen e femijeve plot 15 here. Ne librin “Impossibile Motherhood: Testimony of an Abortion Addict” (Shtatezani e pamundur: deshmia e nje gruaje dipendente), 40 vjecarja Irene Vilar rrefen se nuk ka abortuar per shkak te varferise apo frikes por per deshiren e bashkeshortit te pare, i cili shume here i lutej te mos bente femije.

“Me thoshte perhere se lindja e femijes zbeh deshiren per te bere seks. Shpesh here harroja te merrja pilulen dhe detyrohesha te abortoja per te mos u ndare nga ai”, shprehet 40 vjecarja. Ne vijim, ajo shton se ne librin e saj rrefen arsyet qe e cuan te vepronte ne kete menyre, ashtu sic bejne femrat me bulimine apo anoreksine. Irene shton se 51 shtepi botuese kane refuzuar t’ia botojne librin por “Other Press” e mirepriti.

Historia e saj nis ne moshen 16 vjecare kur abortoi per here te pare dhe perfundoi ne moshen 33 vjecare. Vilar pohon se gjate kesaj periudhe te jetes ka menduar shume here te vrase veten. “Impossibile Motherhood” ka dale ne librarite amnerikane dhe ka ngjallur shume polemika ku lexuesit jane ndare ne dy kampe. Me te rrezikshit jane fanatiket kunder abortit, te cilet i kane derguar edhe kercenime te vazhdueshme 40 vjecares.

Vilar tani jeton ne Denver dhe eshte e martuar me nje burre tjeter qe ka dy vajza. “Kam arsye qe ruaj jeten time. Nuk dua te me shohin si nje mama masakruese femijesh”, perfundon  rrefimin e saj 40 vjecarja Irene Vilar.

Top Channel