Grafitet murale, revolte e shfryrje

29/09/2009 19:15

Ne nje qytet te zhurmshem e te ndotur, mes reklamave, parrullave dhe tablave tregtare, te pakte jane ishujt e paqes.

Muret e Tiranes jane plot me politike art dhe pisllek, qe nga pershendetje te pikturuara maturash e deri tek bekime politike me urime per fitore plebishitare!

Grafitet murale…arti metropolitan qe erdhi nga Amerika.

Revolte, kenaqesi, afirmim i botes se brendshme, te gjitha shprehjet e personalitetit te dikujt, te zbrazura me nje sprajt ne mur. Por cfare e shtyn dike qe te shprehe veten mes kesaj perzierjeje vandalizmi dhe arti?

Nje prej tyre, Sidi thote se revolta per politiken apo per fenomene te tjera ben qe shfryrja te bjere pikerisht mbi mure me ane te grafiteve.

Dhe si cdo lufte tjeter, edhe kjo qe zhvillohet neper muret e qyteteve ka rivalitetin e saj.

Por nese nje mengjes, muri perballe shtepise suaj eshte shnderruar ne nje veper arti, tashme e dini sesi ka lindur ajo.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel