Zbulohet thesari me i madh i arit e argjendit

24/09/2009 16:45

Nje i papune britanik, Terry Herbert ka zbuluar ne afersi te baneses se tij ne nje fshat, thesarin me te madh te arit dhe argjendit qe i perkiste nje mbreterie anglosaksone.

Shuma e perbere nga te pakten 1350 pjese per nje total prej 5 kilograme ar dhe rreth 2 kilograme argjend, eshte gjetur nga 55 vjecari ne muajin korrik ne afersi te fshatit te Burntwood, ne Angline Qendrore, ndersa ishte duke ecur me nje metal-detektor ne dore, pasioni i tij qe femije.

“Ishte me zbavitese sesa te fitoje nje llotari”, eshte shprehur Herbert duke folur per zbulimin e bujshem, i cili eshte njohur si i tille vetem sot nga autoritetet britanike.

Thesari, permasat e te cilit krahasohen vetem me ate te varrit te faraonit Tutankamon, eshte i ngjashem me nje koleksion lufte.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel