“American Idiot” nga Green Day, mjuzikell ne teater

19/09/2009 10:20

Albumi pop punk i Green Day, “American Idiot” nuk e ka perfunduar rrugetimin e suksesit te nisur ne vitin 2004 pasi tashme eshte vene ne skene ne formatin mjuzikell.

Ai eshte vene ne skenen e teatrit te Bercley ne Kaliforni. “Nuk ke marre fund derisa nuk je nen toke”, thuhet ne nje prej teksteve te albumit qe ne formatin mjuzikell mund te zbarkoje shume shpejt edhe ne Broadway te New York. Pjesa sulmon ashper luften e SHBA-se ne Irak te nisur nga ish presidenti George W. Bush.

Kenge qe praktikisht mund te cilesohen “jokorrekte politikisht” si psh “Holiday”, “Wake me up when September ends” dhe “Boulevards of broken dreams”, kane fituar zemrat e mijera fansave ne mbare boten. Pjesa teatrale rrefen historine e tre miqve, te cilet perpiqen te gjejne kuptimin e jetes nepermjet droges, seksit dhe ushtrise. Teksti eshte shkruar nga Billie Joe Armostrong.

Top Channel