Somali, sulm me helikoptere, vdes i kerkuari nga FBI

14/09/2009 19:35

Ne sulmin e kryer nga helikopteret e huaj ne Somali, ka humbur jeten lideri integralist islamik i lidhur me al Kaeden, i kerkuar nga FBI.

Behet fjale per kenianin, Ali’ Saleh Nebhan, kreu i milicise Al Shabaab, eshte konsideruar si pergjegjes per sulmin ne Mombasa ne 2002-shin, ku si objektiv ishte hoteli i disa turisteve izraelite.

Ne atentat humben jeten 13 persona dhe 100 te tjere mbeten te plagosur.

Top Channel