Nanotomi, superskaneri qe do revolucionarizoje kerkimet

14/09/2009 11:30

Quhet Nanotom dhe eshte fjala e fundit e shkences, duke hedhur nje hap perpara ne perpjekjet per te zbuluar sekretet arkeologjike te varrosura ne toke prej shekujsh, apo proceset e nderlikuara te rritjes se bimeve.

Behet fjale per nje pajisje me skanera me rreze X te gjenerates se fundit qe lejon realizimin e fotove tredimensionale me rezolucion te larte, te afta te hyjne ne cdo strukture dhe ne brendesi te objekteve, duke treguar edhe te dhenat me mikroskopike.

Superskaneri mund te perdoret per te gjetur dhe analizuar te dhenat e pjeseve arkeologjike pasi imazhet 3 dimensionale nuk lejojne qe te humbase asgje nga objekti.

Nanotomi eshte perdorur nga Universiteti i Notingamit per te studiuar rritjen e rrenjeve. “Nanotomi do revolucionarizoje komplet menyren tone te studimit per rritjen e rrenjeve. Tani mund te shikojme me imtesi gjithcka ne keto struktura te brishta per te pare si reagojne rrenjet ndaj terreneve te ndryshme”, shprehet studiuesja Sacha Mooney.

Top Channel