Kolonite, Izraeli shperfill SHBA

14/09/2009 17:25

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu duket se e ka kundershtuar kerkesen e SHBA per te ndalur plotesisht ndertimet ne Bregun Perendimor.

Ai eshte mjaftuar duke i thene Uashingtonit se do ta marre ne konsiderate propozimin per uljen e numrit te ndertimeve.

Shtetet e Bashkuara i kane bere thirrje Izraelit qe te ndale kolonite, ne menyre qe te kontribuoje ne procesin e paqes me Palestinen.

Uashingtoni shpreson se lideret izraelite dhe palestineze do te takohen gjate zhvillimit te Asamblese se Pergjithshme te OKB-se qe do te mbahet kete muaj ne Nju Jork.

I derguari i SHBA per Lindjen e Mesme, Mitchell deklaroi pas bisedimeve te zhvilluara te dielen me presidentin izraelit Shimon Peres, se po punojne per te arritur nje marreveshje mbi shume ceshtje te rendesishme.

Top Channel