Atletja afrikano-jugore, Caster Semenya, e cila fitoi medaljen e arte ne boterorin e Atletikes ne Berlin eshte teknikisht nje hermafrodite.

Kete e tregojne testet e kryera te 18-vjecarja menjehere pas fitores se saj ne garen e 800 metrave. Sipas edicionit australian te “Daily Telegraph”, Semenya nuk ka uterus dhe vezore, por testikuj mashkullore te brendshem.

Ky element shpjegon edhe nivelin e larte te testosteronit, tre here me shume se ai normal per nje grua.

Federata Nderkombetare e Atletikes ka marre pergjigjet e testit te ri, por ka refuzuar qe te jape rezultatet perpara se te verifikohen nga nje grup shkencetaresh.

“Sigurisht qe behet fjale per nje femer, por ndoshta jo ne masen 100 perqind. Megjithate ceshtja duhet sqaruar nese keto kushte i sjellin avantazh Semenya-s si atlete”, thote zyrtaret e Federates.

Top Channel