Publikohet fotoja e marinsit duke dhene shpirt

05/09/2009 09:45

Vendimi i agjencise amerikane te lajmeve “Associated Press” per te publikuar fotografine e nje marinsi qe po jep shpirt ne nje fushe beteje ne Afganistan, ka indinjuar thelle Pentagonin.

Per sekretarin amerikan te Mbrojtjes, Robert Gates, publikimi i fotos eshte shkelje e respektit ndaj njeriut. Nuk jam armik i medias, shkruan Gates ne letren drejtuar presidentit te “Associates Press”, Thomas Curley.

Por mungesen tuaj te dhembshurise, dhe shperndarja e fotografise se ketij te riu te plagosur per vdekje, nuk ka ligj apo e drejte kushtetuese qe e pranon.

Fotoja ne qender te polemikave tregon ushtarin 21 vjecar Xhoshua Bernard te gjymtuar pas nje shperthimi dhe dy marinsa te tjere qe perpiqen ta ndihmojne.

I riu nderroi jete pak pas dergimit ne sallen e operacionit. Pamjet e ushtareve amerikane te vrare apo te plagosur rende, jane teper te rralla per shkak te veshtiresise se fotoreportereve per te hyre ne zonen e luftimit, por edhe prej rregullave te ashpra te Pentagonit per mospublikimin e tyre te pakten deri ne lajmerimin e te afermeve te viktimes.

Xhuli Xhekobs fotografja qe realizoi foton ne fjale, tregoi sesi po shkrepte aparatin nga larg, por nuk e kish kuptuar per momentin se cfare kishte mbetur ne objektiv.

Top Channel