Afganistan, autoritetet e NATO-s qetesojne njerezit

05/09/2009 11:05

Autoritetet ushtarake amerikane dhe gjermane kane takuar sot familjet e viktimave te sulmit ajror te NATO-s ne Afganistan nje dite me pare, ne tentative per te qetesuar njerezit per kete tragjedi qe shkaktoi vdekjen e njerezve te pafajshem.

Sipas funksionareve afgane, dhjetera persona mbeten te vrare, shume prej te cileve civile, kur nje avion gjuajtes sulmoi dy kamione cisterne plot me karburant, qe kishte perfunduar ne duart e talebaneve.

Komandantet e NATO-s shpresojne qe te evitojne kundersulmet pas ketij incidenti.

Top Channel