Rusi, gazetari i kercenuar braktis vendin

03/09/2009 17:25

Nje gazetar rus eshte detyruar te largohet nga vendi per shkak te disa kercenimeve te marra pasi deklaroi se anija e rrembyer “Arctic Sea” transportonte arme ilegale.

Mikhail Voitenko ka deklaruar se i eshte thene nga disa persona qe te lere Mosken, ndryshe do te perballet me arrestin.

Redaktori i gazetes on line “Sovfracht” u largua duke thene se nuk do te kthehet ne Rusi persa kohe jeta e tij te jete ne rrezik.

Tete persona, shumica e te cileve nga Estonia, akuzohen se kane rrembyer me force anijen ne fjale dhe 15 anetaret e ekuipazhit te saj.

Piratet jane marre ne Rusi, pasi anija u zbulua dhe u morr nen kontroll nga ushtria ruse 300 milje larg bregut perendimor te Afrikes.

Top Channel