Dalai Lama: Gati te bisedojme me Kinen

03/09/2009 16:45

Lideri shpirteror tibetian, Dalai Lama, ne perfundim te vizites se tij treditore ne Tajvan ka deklaruar se eshte i hapur per bisedime me Kinen.

“Pozicioni yne eshte i qarte. Ne me Kinen jemi gati te bisedojme. Presim vetem driten jeshile nga Pekini, qe deri me sot nuk eshte dhene”, ka deklaruar Dalai Lama.

Me tej, i pyetur nga mediat nese vizita e tij ne Taipei do te kete pasoja negative ne marredheniet me Kinen, ai ka dhene nje pergjigje te prere.

“Eshte shume shpejt per te thene nje gje te tille. Te presim 6 muaj te tjere ose nje vit dhe do ta shohim”, ka shtuar lideri shpirteror.

Top Channel