Turqi-Armeni, se shpejti marredhenie diplomatike

01/09/2009 12:40

Pas gati nje shekull armiqesie Turqia dhe Armenia do vendosin marredhenie diplomatike. Konflikti mes tyre nis prej viteve 1915-1918 sepse Armenia e quan genocid vrasjen e 1 milione armeneve nga qeveria otomane ndersa Turqia i cileson ata viktima lufte.

Konsultimet jane bere me ndermjetesine e Zvicres dhe dokumentat e dala do te miratohen ne parlamentet respektive.

Armenia ende e quan masaker vrasjen e 1 milione armeneve nga ushtria otomane.

Vendosja e marredhenieve konsiderohet nje hap historik, nderkohe qe Shtetet e Bashkuara dhe Franca pergezuan udheheqesit e Armenise dhe Turqise.

Top Channel