Kolumbi, presidenti Uribe me gripin e derrave

31/08/2009 08:50

Pas presidentit te Kosta Rikes eshte ai i Kolumbise qe infektohet me gripin e derrave. Analizat treguan se Alvaro Uribe ishte prekur nga virusi A/H1N1.

Te premten, presidenti kolumbian u ndie keq dhe iu nenshtrua analizave. Te dielen nuk kishte me dyshime dhe me daljen e rezultatit te analizave, kreu i shteti iu nenshtrua mjekimeve. Zyrtaret e Kolumbise po kontaktojne tani me te gjithe udheheqesit qe Uribe takoi gjate javes se kaluar.

Kur filloi t’i shfaqej gripi i derrave, presidenti kolumbian ishte ne nje samit me udheheqes te vendeve te Amerikes se Jugut. Por presidenti 57 vjecar nuk ndodhet ne karantine.

Asnje prej familjareve te tij nuk shfaq simptoma te gripit te derrave. Ne Kolumbi ka gjithsej 621 raste me grip derrash, mes te cileve se fundmi dhe presidenti i vendit. Rastet fatale jane 31.

Top Channel