Kanceri i gjoksit, kura pas dy viteve

25/08/2009 16:35

Nje kure e re per kancerin ne gjoks mund te jete e disponueshme pas dy vjetesh.

Lajmin e ben te ditur nje grup shkencetaresh ndekombetare, sipas te cileve, ky lloj kanceri manipulon molekulat“MicroRNA”. “Duke shfrytezuar MicroRNA, qelizat malinje te kancerit perhapen ne pjesen tjeter te trupit”, thekson onkologu i “London’s Imperial College”, Justin Stebbing.

Duke bllokuar kete mekanizem, kanceri nuk nuk do arrije te perhapet dhe ne kete menyre do te jete i kontrollueshem. Zbulimi eshte publikuar ne revisten shkencore “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Top Channel