Merren pamje te qarta nga galaktika RCW 38

21/08/2009 13:50

Nga qielli i Kilit jane marre per here te pare pamjet me te qarta nga galaktika e mjegullt RCW 38, te cilat hedhin nje hap me tej ne studimet per te zbardhur sadopak nga misteri i yjeve miliona vjet drite larg.

Observatori europian i instaluar ne Kili ka arritur te regjistroje pamje fantastike ne te cilat shihet qarte procesi i formimit te yjeve dhe sistemeve te reja planetare.

Keto foto mund t’u japin nje dore ndihme edhe shkencetareve qe po perpiqen te analizojne momentet e para krijimit te sistemit tone diellor.  

Top Channel