SALVADOR, BRAZIL - JUNE 21: Alexis Sanchez of Chile celebrates after scoring the second goal of his team during the Copa America Brazil 2019 group C match between Ecuador and Chile at Arena Fonte Nova on June 21, 2019 in Salvador, Brazil. (Photo by Felipe Oliveira/Getty Images)

Është mbyllur me rezultatin 1-2 ndeshja mes Ekuador-Kili.

Kili e nisi shumë mirë ndeshjen ku në minutën e tetë shënoi golin e parë me anë të Feunzalida. NUk vonoi shumë dhe erdhi edhe goli i barazimit.
Për Ekuadorin ka shënuar Valencia në minutën e 26 me penallti. Pjesa e parë u mbyll në barazpeshë 1-1.

Kili fillon të kërkojë që në fillim të pjesës së dytë golin e avntazhit. Në minutën e 51 shënon Sanchez. Pas shënimit të golit të avnatzhit dhe deri në fund të ndeshjen, Kili administroi lojën duke marrë tre pikë shumë të rëndësishme.

Kili kryeson grupin C me 6 pikë pas dy ndeshjeve, e ndjekur nga Urugai me 4 pikë.