Ballkani përmbyset në Kosovë, skuadra e Dajës eliminohet nga kualifikueset e Champions-it vetëm falë penalltive

16/07/2024 20:15

Ballkani është eliminuar nga kualifikueset e Ligës së Kampionëve, duke u mposhtur në Podujevë nga skuadra e Santa Coloma me rezultatin 1-2.

Ky ishte dhe rezultati i sfidës së parë, por ekipi i Ilir Dajës nuk ia doli dot nga goditjet e 11-metërshave.

Kampionët e Kosovës luajtën me 10 lojtarë pas daljes me karton të kuq të Adetunji në minutën e 38’.

Kur menduan se kualifikimi ishte shumë afër, një autogol i Hamidit në minutën e 92’ çoi takimin në shtesë.

Në kohën shtesë, miqtë shënuan dhe me de Tomas, por Hamidi solli baraspeshën, për ta çuar takimin me penallti. Aty, Santa Coloma fitoi 5-6 duke kaluar për më tej.

Nga ana tjetër, Ballkani do t’i luajë shanset e saj në kualifikueset e Ligës së Konferencës.