Lufta në Ukrainë/ 41 burra të arrestuar teksa përpiqeshin të largoheshin nga vendi

15/06/2024 09:36

Autoritetet ukrainase njoftuan të premten se kishin arrestuar 41 burra të moshës ushtarake të fshehur në një kamion me drithë që ata besojnë se po shkonte drejt kufirit me Rumaninë ose Moldavinë.

Automjeti u inspektua gjatë natës pranë fshatit Novosilske, tha roja kufitare ukrainase. Fshati ndodhet pak kilometra nga kufiri me dy vendet, në pjesën jugperëndimore të vendit.

Ndaj tyre ka nisur procedimi penal pasi tentuan të kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme. Ata vijnë nga 12 rajone dhe janë nga mosha 18 deri në 60 vjeç, që do të thotë se mund të rekrutohen dhe të shërbejnë në luftën me Rusinë që shpërtheu në vitin 2022 kur trupat ruse pushtuan territorin ukrainas.

Sipas një deklarate të veçantë, rojet kufitare arrestuan një burrë tjetër në Karpatet, pranë kufirit me Rumaninë. Ai bëri thirrje për ndihmë pasi ishte plagosur pasi ishte rrëzuar nga një lartësi e madhe. Burri, gjithashtu në moshë ushtarake, vjen nga Kherson (jug).

Që nga 24 shkurt 2022, në Ukrainë është vendosur ligji ushtarak dhe është shpallur rekrutimi i përgjithshëm. Ukrainasit e moshës ushtarake lejohen të largohen nga vendi vetëm nëse ka arsye të veçanta ose u është dhënë leja për ta bërë këtë. Megjithatë, dhjetëra njerëz përpiqen të shmangin çdo ditë rekrutimin duke kaluar kufirin dhe duke kërkuar azil.

Top Channel