Sulmi ndaj selisë së OKB-së në Jerusalem, BE: Izraeli duhet të garantonte sigurinë, autorët të mbajnë përgjegjësi

10/05/2024 14:27
Përfaqësuesi i politikës së Jashtme të BE, Josep Borrell

Bashkimi Europian ka reaguar për që raportohet të ketë ndodhur ndaj selisë së OKB-së në Jerusalemin lindor.

Përfaqësuesi i politikës së jashtme, Josep Borrell tha se siguria e punonjësve humanitarë është përgjegjësi e Izraelit.

Duke e cilësuar agjencinë e OKB-së si “litar shpëtimi të pazëvendësueshëm” për miliona banorë në Gaza dhe rajon, Borrell bëri thirrje që autorët të mbajnë përgjegjësi.

“Autorët duhet të mbajnë përgjegjësi. Është përgjegjësi e Izraelit të sigurojë sigurinë e punonjësve humanitarë,” shtoi ai, duke e quajtur agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë një litar shpëtimi të pazëvendësueshëm për miliona në Gaza dhe rajon”- shkruan Borrell në rrjetin social X.

Top Channel