New York Times: Një parazit hëngri një pjesë të trurit të Robert Kennedy Jr dhe më pas…

09/05/2024 10:17

Kandidati i pavarur presidencial Robert F. Kennedy Jr. përjetoi një sërë problemesh shëndetësore vitet e fundit, duke përfshirë një anomali që ai tha se ishte shkaktuar nga një krimb që hyri në trurin e tij dhe më pas ngordhi, raportoi të mërkurën The New York Times .

Sipas Times, ai u konsultua me neurologë të njohur me historinë mjekësore të xhaxhait të tij, Senatorit të ndjerë Ted Kennedy, i cili kishte vdekur nga kanceri i trurit në vitin 2009. Një mjek në Nju Jork, pasi shqyrtoi një skanim të trurit të tij, i tha se problemet e tij shëndetësore mund të “shkaktohen nga një krimb që hyri në tru, hëngri një pjesë të tij dhe më pas vdiq. Këtë e deklaroi vetë Kennedy në depozitimin e vitit 2012, i cili kishte të bënte me një divorc nga gruaja e tij e dytë, Mary Richardson Kennedy. Robert Kennedy tha në atë kohë se fuqia e tij për të fituar ishte ndikuar negativisht nga çështjet njohëse, raportoi Times.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, tha Times, ai vuajti nga helmimi me merkur, i cili mund të çojë në probleme neurologjike si humbja e shikimit periferik, dobësia e muskujve dhe problemet me lëvizjen, dëgjimin dhe të folurin, si dhe humbje të kujtesës. Kennedy i tha gazetës se ishte shëruar nga humbja e kujtesës dhe mjegullimi i trurit dhe se paraziti nuk kërkonte trajtim.

Përveç kësaj, ai është përballur për dekada me fibrilacionin atrial, ose A-fib, një rrahje zemre të çrregullt. Ai tha për Times se ka kaluar më shumë se një dekadë që kur e përjetoi këtë gjendje dhe tha se beson se nuk vuan më prej saj.

Fushata e Kenedit refuzoi t’i jepte të dhënat e tij mjekësore Times. Në një deklaratë për CNN, Stefanie Spear, një zëdhënëse për fushatën e Kenedit, tha se ai kishte “udhëtuar gjerësisht në Afrikë, Amerikën e Jugut dhe Azi” si pjesë e punës së tij si një avokat mjedisor dhe tha se ai u kontraktua nga një parazit në një nga ato udhëtime.

Pas publikimit të raportit, Kennedy në një postim në mediat sociale ofroi “të hante edhe 5 krimba të trurit dhe të “rrihte” sërish Presidentin Trump dhe Presidentin Biden në një debat”.

Dr. Peter Hotez, një ekspert i sëmundjeve infektive dhe Dekan i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në Kolegjin e Mjekësisë Baylor në Hjuston, tha për CNN se është e vështirë të rishikohet plotësisht pretendimi i Kennedy pa shikuar skanimet. “Është një histori jo e plotë”, siç tha ai.

Por, duke folur në përgjithësi, Hotez tha se njerëzit me infeksione nga shiriti i derrit në trurin e tyre – një gjendje e njohur si neurocisticerkoza – më shpesh përjetojnë konvulsione dhe ndonjëherë duhet të marrin ilaçe kundër konvulsioneve për një kohë të gjatë, sepse kur krimbat vdesin, ata formojnë një kalcifikim, kist në tru që mund të shkaktojë që truri të lëshojë kimikate inflamatore të quajtura citokina.

Lidhja me problemet e kujtesës dhe demencën është duke u studiuar, tha Hotez. Këto simptoma lidhen gjithashtu me helmimin me merkur, dhe Kennedy i tha Times se në kohën kur u diagnostikua me atë sëmundje, ai po konsumonte sasi të mëdha ton.

“Krimbat nuk po ushqejnë trurin. Ata jetojnë në tru”, tha Dr. Hotez. “Krimbat marrin lëndë ushqyese nga trupi, por ata nuk po hanë indin e trurit”, tha ai.

Infeksionet e krimbit të derrit mund të jenë të vështira për t’u diagnostikuar sepse kur krimbi është i gjallë ai maskohet nga zbulimi dhe nuk shfaqet në skanime. Është më e zakonshme të gjesh krimbin pasi ka vdekur dhe ka lënë pas një kist të kalcifikuar në tru, tha Hotez.

Kennedy tha se ai ndryshoi stilin e jetës së tij pas këtyre episodeve shëndetësore, duke përfshirë më shumë gjumë, më pak udhëtime, pakësimin e marrjes së peshkut dhe kryerjen e terapisë chelation që largon metalet në trup.

Në gjurmët e fushatës, Kennedy e ka portretizuar veten si të gjallë dhe rinor në krahasim me Biden dhe Trump, duke u angazhuar në aktivitete të vështira si ski dhe peshëngritje. Mjeku i Biden, Dr. Kevin O’Connor, tha në shkurt se nuk kishte “shqetësime të reja” me shëndetin e presidentit të zbuluar në një test fizik dhe Shtëpia e Bardhë ka thënë se asnjë test njohës nuk është administruar pasi O’Connor nuk e ka parë të nevojshme. Fushata e Trump në fund të vitit të kaluar publikoi një letër që jepte deklarata të gjera për shëndetin e tij – duke përfshirë pretendimet se ish-presidenti është me shëndet “të shkëlqyer” dhe se provimet e tij njohëse “ishin të jashtëzakonshme” – por nuk përfshinte informacione për llojet e testeve që Trump mori ose cilat ishin rezultatet.

Pikëpamjet e Kenedit për shëndetin personal, duke përfshirë skepticizmin e tij të gjatë për disa vaksina, kanë qenë një tipar dallues i imazhit të tij publik. Ai ka kundërshtuar sugjerimet se ai është “anti-vaksina”, megjithëse është themeluesi i Mbrojtjes së Shëndetit të Fëmijëve, një grup që është akuzuar për përhapjen e gënjeshtrave rreth vaksinave.

Top Channel