Liderët në mbarë botën i zgjasin “dorën” Marokut për të përballuar pasojat e rënda të tërmetit që goditi vendin

09/09/2023 16:19

Vende të ndryshme të botës i kanë shprehur solidaritetin por dhe mbështetjen maksimale Marokut për të përballuar pasojat që la tërmeti i të premtes mbrëma ku deri tani janë raportuar mijëra të vdekur dhe po aq të plagosur.

Algjeria ka thënë se është gati të hapë hapësirën e saj ajrore për fluturime humanitare dhe mjekësore në Marok, pavarësisht ndërprerjes së lidhjeve me fqinjin e saj dy vjet më parë, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Të dy vendet janë përfshirë në një mosmarrëveshje diplomatike dhe në vitin 2021 Algjeria ndërpreu marrëdhëniet me Marokun.

Masa përfshinte pezullimin e fluturimeve direkte në të dy drejtimet.

Por pas tërmetit, presidenca e Algjerisë ka thënë në një deklaratë se është e gatshme të ofrojë ndihmë humanitare dhe njerëz “në solidaritet me popullin vëlla maroken, nëse Maroku kërkon një ndihmë të tillë”.

Udhëheqësit botërorë duke përfshirë Rishi Sunak të Britanisë dhe presidentin e SHBA Joe Biden i ofruan ndihmë Marokut pas pasojave që la tërmeti i të premtes.

Presidenti i Italisë Sergio Mattarella në një mesazh dërguar mbretit Muhamed VI, shkruante se “ne jemi pranë jush me ndjenjat e solidaritetit autentik dhe i urojmë të lënduarve shërim të plotë, duke shprehur gatishmërinë për të kontribuar në punën komplekse të shpëtimit”.

Po ashtu kryeministra Meloni shprehu “mbështetjen e plotë” të qeverisë së saj për zonat e prekura nga tërmeti në Marok ku sipas saj jetojnë edhe shumë italianë.

Po ashtu Papa Françesku shprehu “solidaritetin e tij të thellë me ata që janë prekur me mish dhe në zemër nga kjo tragjedi”, thuhej në një telegram dërguar Marokut nga Sekretari i Shtetit i Vatikanit, Pietro Parolin.

British Airways tani po përdor aeroplanë më të mëdhenj në rrugën e saj për në Marrakesh, nëse turistët e bllokuar në Mbretërinë e Bashkuar duhet të kthehen në shtëpi

Top Channel