Bill Gates mendon si të shpenzojë paratë/ “Më mirë të paguaj për vaksinat sesa të udhëtoj në Mars”

03/02/2023 12:42

Miliarderi Bill Gates ka thënë se më mirë do të paguante për vaksinat sesa të udhëtonte në Mars, gjë që ai nuk mendon se është një përdorim i mirë i parave.

“Në fakt është mjaft e shtrenjtë të shkosh në Mars. Mund të blesh vaksina kundër fruthit dhe të shpëtosh jetë për 1000 dollarë për jetë të shpëtuar”, tha ai për BBC.

Sipërmarrësi tjetër Elon Musk ka thënë se dëshiron të kolonizojë Marsin, ndërsa Jeff Bezos gjithashtu i është bashkuar “garës së hapësirës”.

Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft, beson se inteligjenca artificiale do ta transformojë njerëzimin “mjaft dramatikisht”.

Gates foli gjithashtu për habinë e tij që u bë fytyra e teorive konspirative gjatë pandemisë Covid-19.

“Unë nuk e prisja këtë,” tha ai, duke iu referuar sugjerimeve që ai përfitoi nga virusi, ose e filloi vetë.

“Gjatë pandemisë, ka pasur dhjetëra miliona mesazhe që unë e kam shkaktuar qëllimisht, ose jam duke gjurmuar njerëz. Është e vërtetë që jam i përfshirë me vaksinat, por jam i përfshirë me vaksinat për të shpëtuar jetë”, tha ai.

Gates, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij si njeriu më i pasur në botë, ka dhënë dhjetëra miliarda paund për kauza filantropike, shpesh të synuara për shëndetin global, veçanërisht fëmijët.

Top Channel