Djokovic triumfon në Australian Open dhe barazon rekordin e Nadalit

29/01/2023 13:17

Novak Djokovic mposhti Stefanos Tsitsipas në finalen e Australian Open duke e fituar për hetë të 10-të këtë trofe dhe duke barazuar rekordin e Rafael Nadal me 22 tituj Grand Slam.

Serbi, u cili u deportua nga Australia 12 muaj më parë mes një stuhie politike për përjashtimin e tij pasi uk ishte vaksinuar ka bërë një rikthim triumfues me fitore historike në “Rod Laver Arena”.

35-vjeçari mundi Tsitsipas 6-3, 7-6, 7-6 në vetëm tri orë, për të ruajtur rekordin e tij të përsosur në finalet e Australian Open. Djokovic tani i ka fituar të 10 paraqitjet e tij në Melburn dhe ka zgjatur serinë e tij të fitoreve në “Melbourne Park” në 28 ndeshje.

Top Channel