A ardhmja e Zinedine Zidane, katër alternativa në sfond

28/01/2023 13:02

Ka ende shumë paqartësi rreth së ardhmes së Zinedine Zidane. Pas rinovimit të Deschamps në krye të skuadrës franceze deri në vitin 2026, marsejezi po shqyrton katër mundësi për t’u ulur sërish në një stol.

Sipas RMC Sport, katër skuadrat që ai mund të stërvitë janë: PSG, Bayern, Juventus dhe Real Madrid (opsioni i fundit, shumë i largët).

Sa u përket parizienëve, negociatat u intensifikuan në muajin qershor. Al Khelaïfi, ndryshe nga Luis Campos, i cili gjithmonë ka mbrojtur  punën e Galtier, i ka përcjellë Zidane dëshirën që ai të marrë frenat e pankinës. Pas një periudhe të gjatë dhe të zgjatur reflektimi, Zizou e refuzoi ofertën, duke i dhënë përparësi ekipit francez. Mirëpo, pas vazhdimësisë së Deschamps, nuk përjashtohet që, nëse këtë sezon vjen dështimi i radhës në Champions League, Galtier do të marrë përgjegjësitë me largim.

Një tjetër alternativë është Juventusi. “Zonja e Vjetër” nuk po kalon momentin e saj më të mirë sportiv pasi është sanksionuar me 15 pikë për bilanc të rremë. Megjithatë, Zidane e vlerëson me shumë dashuri karrierën e tij të suksesshme si futbollist në Torino në vitet 1990 dhe nuk e përjashton si alternativë marrjen e drejtimit të bardhezinjve.

Mbetet për t’u parë nëse Juvja do të kualifikohet në Champions, pasi skuadra bardhezi me heqjen e pikëve, është shumë larg katër pozicioneve të para në Serinë A.

Reali i Madridit është një tjetër mundësi, sipas RMC Sport, megjithëse duket shumë e pamundur pas largimit në vitin 2021.

Bayerni shfaqet në horizont. Një gjigant evropian për të cilin Zidane ka shumë respekt. Në vitin 2015 ai vizitoi ambientet e klubit gjatë periudhës së tij formuese si trajner, i impresionuar nga ajo që pa, duke mësuar nga Pep Guardiola. E meta e madhe, megjithatë, është gjuha. Zidane nuk flet gjermanisht apo anglisht dhe kjo ishte një nga arsyet pse ai refuzoi të shkonte në Premier League ku iu bë oferta.

 

Top Channel