Ç’duhet të dini për veshjen e Kylie Jenner me kokën e luanit, përtej komenteve negative! (foto)

23/01/2023 14:44

Kylie Jenner vodhi shfaqjen në pistën e modës së Schiaparelli-t në Paris kur mbërriti me një fustan të zi pa rripa prej kadifeje, të stolisur me kokën e një luani në madhësi reale – një publikim paraprak nga koleksioni i modës pranverë-verë 2023 i labelit që debutoi momente më vonë.

Koka faux hiper-realiste mbulonte tërë trupin e Jenner-it.

Pak çaste pasi u ul në vendin e saj, pamja surreale e luanit të Jenner u pa përsëri në pistë së bashku me një seri ansamblesh të tjera kafshërore. Sipas shënimeve të emisionit, koleksioni u frymëzua nga “Inferno” e Dantes dhe nëntë rrathët e ferrit – një metaforë për dyshimin dhe mundimin krijues që përjetojnë të gjithë artistët, shkroi drejtori krijues Daniel Roseberry .

Duke tërhequr fjalë për fjalë nga tre bishat që shfaqen në poezinë e shekullit të 14-të, Rozeberry ri-imagjinoi leopardin, luanin dhe ujkun në koleksion; “duke përfaqësuar respektivisht epshin, krenarinë dhe koprracinë.”

Naomi Campbell modeloi me një pallto leshi artificiale të zezë, me një kokë ujku nga supi i majtë, ndërsa modelja kanadeze Shalom Harlow kishte veshur një fustan leopardi pa rripa me një kokë mace.

Pjesët e kthimit të kokës janë ndërtuar tërësisht me dorë nga materiale të bëra nga njeriu. Megjithatë, pavarësisht se Schiaparelli specifikon se pjesët janë “artificiale”, disa përdorues të mediave sociale e kanë të vështirë të vlerësojnë koleksionin dhe e shohin si shqetësuese.

Por për Roseberry, nëse rrobat po ngjallin frikë, atëherë ata po bëjnë punën e tyre.

“Është një kujtesë se nuk ka diçka të tillë si parajsa pa ferr; nuk ka gëzim pa pikëllim; nuk ka ekstazë të krijimit pa torturën e dyshimit.”

 

FOTO GALERI
1/9

Top Channel