Zonja e Parë e SHBA-së i nënshtrohet një operacioni për të hequr inde kanceroze të lëkurës

12/01/2023 11:25

Zonja e Parë e SHBA-së, Jill Biden i është nënshtruar një operacioni për të hequr dy inde kanceroze të lëkurës, ka thënë mjeku i presidentit.

Të dyja ishin në përputhje me karcinomën e qelizave bazale, forma më e zakonshme e kancerit të lëkurës, shkroi Dr Kevin O’Connor të mërkurën.

“Zonja Biden është në gjendje shpirtërore të mirë dhe ndihet mirë”, tha Dr O’Connor.

Pas një kontrolli rutinë të kancerit të lëkurës në fillim të këtij muaji, mjekët rekomanduan që një lezion i vogël mbi syrin e djathtë të zonjës Biden duhet të hiqet.

I diagnostikuar në 3.6 milionë amerikanë çdo vit, është forma më e shpeshtë e të gjitha llojeve të kancerit, sipas Fondacionit për Kancerin e Lëkurës.

Një lezion i dytë, në qepallën e majtë të zonjës së parë, dhe një lezion i tretë, në anën e majtë të gjoksit të saj, u prenë gjithashtu.

Kirurgjia Mohs përfshin kirurgët që presin dhe analizojnë shtresat e holla të lëkurës derisa të mos gjenden shenja të kancerit.

Presidenti Joe Biden shoqëroi gruan e tij në Qendrën Mjekësore Ushtarake Kombëtare Walter Reed në Maryland, rreth 15 milje larg Shtëpisë së Bardhë për procedurën.

Top Channel