Indianët kanë festuar të mërkurën, pasi një film i prodhuar në shtëpinë e tyre fitoi çmimin Golden Globe për herë të parë ndonjëherë.

“RRR”, një dramë në gjuhën telugu e vendosur gjatë luftës së Indisë për pavarësi nga sundimtari i saj kolonial, Britania, u nominua në dy kategori në Golden Globes 2023 .

Filmi fitoi në kategorinë e këngës më të mirë origjinale, por humbi nga “Argjentina” në seksionin e filmit më të mirë në gjuhë të huaj.

Industria indiane e filmit prodhon dhjetëra mijëra filma çdo vit në shumë gjuhë dhe “RRR” është filmi i katërt më i madh në vend, sipas IMDb, duke fituar pothuajse 155 milionë dollarë në mbarë botën.

Filmi, bashkë-skenar dhe regjisor nga SS Rajamouli, ka një kastë dhe ekip të tërhequr si nga industria e Bollywood-it në gjuhën indiane, ashtu edhe nga industria e filmit indian jugor, plus disa aktorë ndërkombëtarë.

Kënga e saj fituese, “Naatu Naatu”, u kompozua nga MM Keeravani, me tekst nga Chandrabose.

Ndërsa urimet vërshuan nga i gjithë vendi, kryeministri indian Narendra Modi postoi në Twitter një video të momentit të shpalljes së çmimit.

Ai e përshkroi fitoren si një “arritje shumë të veçantë”, duke shtuar: “Ky nder prestigjioz e ka bërë çdo indian shumë krenar”.

Top Channel