“Kundër interesave tona”/ Kryeministri hungarez refuzon lutjen e Zelensky-t për armë dhe sanksione

25/03/2022 17:44

Kryeministri hungarez, Viktor Orban nuk ka pranuar kërkesën e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për armë dhe sanksione më të ashpra kundër Rusisë.

Orban hodhi poshtë kërkesat e Zelensky në Këshillin Evropian, pasi sipas tij ato janë në kundërshtim me interesat e Hungarisë.

“Hungaria dëshiron të qëndrojë jashtë kësaj lufte, kështu që nuk do të lejojë transferimin e armëve dhe armëve në Ukrainë,” tha tha në një deklaratë zëdhënësi i qeverisë hungareze, Zoltan Kovacs.

Orban thotë se pakica etnike-hungareze në perëndim të Ukrainës do të kërcënohej nëse Hungaria dërgonte armë në Kiev.

Hungaria, një anëtare e BE-së dhe NATO-s, ka refuzuar të dërgojë ndihmë ushtarake në Kiev. Megjithatë, ajo ka lejuar më shumë se gjysmë milioni refugjatë ukrainas të hyjnë në territorin e saj.

BBC shkruan se Orban ka kultivuar lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin vitet e fundit.

Zelensky i kërkoi Orbanit të enjten të miratonte zgjerimin e sanksioneve, dhe të ndërpriste lidhjet e biznesit me Rusinë.

Top Channel