Sundimtarët e Dubait ndjekin manovrat e gatishmërisë ushtarake (fotot)

05/03/2022 20:19

Sundimtari i Dubait, Mohammed Al-Maktum ishte prezent sot në paradën ushtarake “Fortesa e Unionit” ku u shfaqën aftësitë e ushtrisë së Emirateve të Bashkuara Arabe.

Parada madhore përfshinte aksione ekstreme të forcave speciale, ekzibicione me avionë e helikopterë në emiratin e Gjirit Persik.

Manovrat u mbajtën ne prag të jubileut të 50 të forcave të armatosura të vendit dhe celebronin zhvillimin e aftesive te tyre gjatë dekadave.

Manovat e zjarrit u ndoqën nga zyrtarë të lartë të qeverisë që vlerësuan aftësitë ajrore dhe pajisjet e fundit të ushtrisë.

Ato do të vijojnë edhe të dielen në kuadër të panairit ushtarak Expo 2020 që po mbahet në jug të vendit.

 

FOTO GALERI
2/7

Top Channel