Nepal, 77 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut

22/10/2021 01:42

Nepali është përfshirë nga reshje të dendura shiu të cilat kanë shkaktuar përmbytje masive dhe rrëshqitje të dherave.

Sipas autoriteteve të paktën 77 persona kanë humbur jetën. Ministria e Brendshme tha se 77 persona kanë vdekur në zonat e prekura nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut, përfshirë 24 në Panchthar, 13 në Ilam dhe 12 në Doti në perëndim të Nepalit.

Sipas raportimeve, 22 persona janë lënduar dhe 26 rezultojnë të zhdukur. Në disa vendbanime, veçanërisht në Biratnagar, fushat u përmbytën, një lumë doli nga uji, urat, rrugët dhe shtëpitë u dëmtuan.

Autoritetet dhanë alarmin se në ditët në vijim numri i viktimave mund të rritet.

Top Channel