Foto/ Publikohen pamjet e vrasësit të deputetit britanik David Ames

19/10/2021 02:44

Sky News publikoi sot pamjet e kamerave të vëzhgimit që regjistruan vrasësin e deputetit konservator britanik David Ames. Pamjet tregojnë, siç raporton Sky News, Ali Harby Ali, një somalez 25-vjeçar që vrau Ames me thikë.

25-vjeçari, i cili është arrestuar nën dyshimin për vrasje, shihet duke ecur ngadalë përgjatë trotuarit të premten në mëngjes. Me një çantë shpine mbi shpatullën e tij të djathtë ai shihet i veshur me një xhaketë parku të gjelbër dhe syze, me dorën në xhepin e majtë.

Një burrë, që besohet të jetë Ali Harbi Ali, u fotografua në një trotuar në veri të Londrës të premten e kaluar. Pamjet janë filmuar nga jashtë një dyqani komoditeti në Highgate Road në orën 8.44 të mëngjesit.

Aliu, i cili jetonte disa rrugë larg, mendohet se ishte duke ecur në stacionin hekurudhor Gospel Oak në atë kohë. Policia po heton lëvizjet e Aliut në orët para sulmit dhe po shqyrton nëse ai ka hipur në një tren në stacionin Gospel Oak për të udhëtuar në Leigh-on-Sea, Essex.

Deputeti konservator u godit me thikë për vdekje të premten, ndërsa po bënte një operacion rutinë elektoral në Kishën Metodiste Belfairs. Menaxheri i dyqanit tha për Sky News se policia kishte kërkuar të shihte pamjet e kamerave të sigurisë të shtunën në mëngjes.

Ai tha se ata në mënyrë specifike kërkuan të shihnin një afat kohor midis 08:30- 09:00 të mëngjesit dhe se ai kishte dorëzuar një kopje të videos.

FOTO GALERI
2/3

Top Channel