OBSH: Vetëm një në shtatë raste me COVID është regjistruar në Afrikë

15/10/2021 03:13

Vetëm një në shtatë raste me COVID-19 është regjistruar në Afrikë, që do të thotë se numri i njerëzve të infektuar në këtë kontinent mund të jetë rreth 59 milionë nga rreth 8.5 milionë sa është zyrtarisht, tregoi sot një studim i ri nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

“Me testime të kufizuara, ne jemi ende” të lidhur me sy “në shumë komunitete në Afrikë,” tha drejtori rajonal i OBSH -së në Afrikë, Matshidisio Moeti, raporton AP.

Për të marrë numra më të saktë dhe për të zvogëluar transmetimin e koronavirusit, OKB planifikon të rrisë numrin e testeve të shpejta të antigjenit në tetë vende afrikane me qëllim testimin e shtatë milionë njerëzve vitin e ardhshëm.

Top Channel