Kryeministri grek, Mitsotakis merr dozën e tretë të vaksinës antiCOVID

12/10/2021 16:03

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis mori dozën e tretë të vaksinës së COVID ditën e sotme në qendrën e vaksinimit Prometheus.

Mitsotakis u kërkoi njerëzve që të bënin dozën e tretë, ndërsa ai gjithashtu u bëri thirrje atyre që nuk janë vaksinuar të nxitojnë.

“Sapo kam marrë dozën e tretë të vaksinës COVID-19, duke ndjekur udhëzimet e ekspertëve”,  tha Mitsotakis.

“Unë do t’u kërkoja të gjithëve të bëjnë të njëjtën gjë, ose me dozën e tretë ose kryesisht në lidhje me ata që ende nuk janë vaksinuar, sepse tani të dhënat janë aq të theksuara sa nuk lejojnë asnjë dyshim në lidhje me efektivitetin dhe sigurinë e vaksinë. Nëntë nga dhjetë bashkëqytetarët tanë që janë ende të intubuar sot janë të pavaksinuar dhe një numër shumë i madh i bashkëqytetarëve tanë që humbin jetën çdo ditë janë gjithashtu të pavaksinuar. Le të dëgjojmë më në fund shkencëtarët. Le të shohim të dhënat e vërteta. Le të nxitojmë të gjithë të vaksinohemi në mënyrë që të rrisim më tej normat e vaksinimit në vendin tonë në tërësi”, tha kryeministri.

 

 

 

 

Top Channel