Talebanët kërkojnë rifillimin e fluturimeve ndërkombëtare në aeroportin e Kabulit

26/09/2021 16:20

Qeveria talebane në Afganistan bëri thirrje, sot, për rifillimin e fluturimeve ndërkombëtare, duke premtuar bashkëpunim të plotë me linjat ajrore dhe duke siguruar që problemet në aeroportin e Kabulit janë zgjidhur.

Deklarata nga Ministria e Jashtme erdhi teksa qeveria e re shtoi përpjekjet për të hapur vendin, pas rënies së një qeverie pro-perëndimore muajin e kaluar.

Një numër i kufizuar i udhëtarëve dhe ndihma e fluturimit operohen nga aeroporti. Por fluturimet normale politike nuk kanë rifilluar që kur aeroporti u mbyll, pas evakuimit kaotik të dhjetëra, mijëra afganëve të huaj dhe të cenueshëm pas pushtimit taleban.

Aeroporti, i cili u dëmtua gjatë evakuimeve të muajit të kaluar, që atëherë është rihapur, me ndihmën e ekipeve teknike nga Katari dhe Turqia.

Edhe pse disa linja ajrore, të tilla si Pakistan International Airlines, ofrojnë shërbime të kufizuara dhe një numër udhëtarësh mund të gjejnë vende në fluturime, çmimet janë më të larta se normalet.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Abdul Kahar Balki tha se pezullimi i fluturimeve ndërkombëtare kishte parandaluar shumë afganë të ktheheshin nga jashtë dhe gjithashtu i kishte penguar njerëzit të udhëtonin për punë ose studime.

“Ndërsa problemet në Aeroportin Ndërkombëtar të Kabulit zgjidhen dhe aeroporti është plotësisht operacional për fluturimet vendase dhe ndërkombëtare, Emirati Islamik i Afganistanit siguron të gjitha linjat ajrore për bashkëpunimin e tij të plotë”, tha ai .

Top Channel