Rekord i ri në Izrael, rreth 11.000 të infektuar brenda një dite

01/09/2021 02:44

Izraeli konfirmoi rreth 11.000 infeksione të reja të martën, një rekord i ri që nga shpërthimi i pandemisë koronavirus pavarësisht fushatës kryesore të vaksinimit në botë. Në 24 orët e kaluara, janë konfirmuar 10.947 raste të reja, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Shifra e fundit tejkaloi një rekord të mëparshëm nga mesi i janarit kur kishte rreth 10.100 infeksione. Por më pas u kryen më pak testime. Numri i personave të sëmurë rëndë ra pak në 719 të martën. Më shumë se një milion infeksione janë konfirmuar në Izrael, një vend me 9.4 milionë banorë, dhe më shumë se 7.000 njerëz kanë vdekur deri më tani nga pasojat COVID-19, sipas të dhënave të fundit.

Fushata e vaksinimit në Izrael mbështetet në vaksinën Pfizer/BioNTech. Gati 59 për qind e njerëzve morën dy doza. Izraeli është vendi i parë në botë që ka filluar vaksinimin e popullsisë së tij. Doza e tretë e vaksinës iu dha dy milionë njerëzve. Izraeli ofron dozën e tretë të vaksinës për këdo mbi moshën 12-vjeç, por imuniteti i tufës është i vështirë të arrihet me rreth 2.13 milion fëmijë nën moshën 12-vjeç të cilët mund të vaksinohen vetëm në raste të jashtëzakonshme.

Izraeli ka vendosur të prezantojë një dozë të tretë bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë që sugjerojnë se efektiviteti i vaksinës ka rënë që nga fillimi i qershorit në mesin e atyre që morën dozën e parë të vaksinës. Në të njëjtën kohë, vendi po lufton me përhapjen e një varianti delta më ngjitës.

Ekspertët kanë frikë se fillimi i vitit të ri shkollor të mërkurën mund të çojë në një rritje të re të rasteve. Më shumë se 90.000 fëmijë dhe të rinj nuk mund të shkojnë në shkollë apo kopsht, sepse janë të sëmurë ose në karantinë.

Top Channel