Jemen/ Sulm në një kamp në Abyan, dy ushtarë të vdekur

05/07/2021 10:00

Të paktën dy ushtarë të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të Jemenit u vranë, dje, pas një sulmi me raketa në bazën e tyre, në pjesën jugore të vendit të shkatërruar nga lufta.

Mediet e huaja shkruajnë se 20 të tjerë u plagosën në sulmin, i cili goditi një xhami brenda kampit gjatë lutjeve të mesditës në provincën Abyan.

Asnjë veprim nuk është ndërmarrë për këtë veprim. Sidoqoftë, zyrtari vlerësoi se ishte një veprim Houthi.

Abyan kontrollohet pjesërisht nga ushtria qeveritare dhe pjesërisht nga forcat besnike ndaj të ashtuquajturit Këshilli Kalimtar i Jugut (MNS).

Vitin e kaluar u njoftua se një qeveri “uniteti” do të formohej si përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit midis forcave në qeverinë e Presidentit, Abd Rabbu Mansour Hadi, të mbështetur nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Qëllimi ishte që të dy palët të ndalnin luftimet dhe të bashkoheshin në luftën kundër rebelëve shiitë Houthi të mbështetur nga Irani. Por marrëveshja nuk është zbatuar në praktikë. Të dy palët janë duke mbledhur trupa në Abyan, ndërsa Riad është duke punuar për të qetësuar tensionet.

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë shtyllat kryesore të aleancës ushtarake, që ndërhynë në luftën në Jemen për të ndaluar Houthët, të cilët po përparonin në Aden, qeverinë kalimtare, pasi pushtuan Sanaa dhe pjesën më të madhe të veriut.

Konflikti brenda partisë në pushtet ndërlikon më tej përpjekjet për të përfunduar një armëpushim mbarëkombëtar në Jemen, ku KB përshkruhet si kriza më e keqe humanitare në botë.

Top Channel