Futbollisti dhe trajneri legjendar kroat i futbollit Zlatko Cico Kranjčar ka ndërruar jetë. Ai vdiq në KBC Merkur pas një sëmundje të shkurtër dhe të rëndë.

Shëndeti i Zlatko Kranjčar u përkeqësua rreth dhjetë ditë më parë në Zadar, ku ai përfundoi në spital. Ai u transferua me urgjencë në Zagreb, por mjekët nuk ishin në gjendje t’ia shpëtonin jetën

Në karrierën e tij në futboll, Kranjčar ishte i njohur si një nga sulmuesit më të mirë të Dinamos së Zagrebit. Ai mori pjesë në kampionatin e famshëm Jugosllav në vitin 1982, si dhe dy Kupa Marshall Tito më 1980 dhe 1983. Ai shënoi 98 gola për “Blutë” në 261 ndeshje.

Ai luajti për Jugosllavinë 11 ndeshje dhe shënoi tre gola. Në karrierën e tij si trajner, ai udhëhoqi klube të shumta, si dhe ekipin kombëtar Kroat, me të cilin fitoi një vend në Kupën e Botës 2006 në Gjermani. Ai udhëhoqi Kroacinë nga korriku 2004 deri në gusht 2006. Në 25 paraqitje në stol, ai regjistroi 11 fitore, tetë barazime dhe gjashtë humbje./KP/

Top Channel