Pas Italisë dhe Spanjës, e gjithë Europa rrezikon karantinën

27/10/2020 02:01

Me shpërthimin e rasteve të koronavirusit dhe përpjekjet ëe nuk po japin rezultatin e shpresuar në frenimin e tij, Europa po i afrohet ndjeshëm një karantine tjetër.

Italia paraqiti kufuzimet më të ashpra deri tani që prej heqjes se bllokimit në muajin maj dhe Spanja, e goditur rëndë gjatë valës së parë të pandemisë, vendosi shtetrrethimin gjatë natës në të gjithë vendin.

Autoritetet lokale mund të ndalojnë edhe udhëtimin mes rajoneve, ndërsa kryeministri Pedro Sanchez tha se ai do t’i kërkojë parlamentit të zgjasë afatin e rregullave të reja nga 15 ditë, në gjashtë muaj. Në Itali, rritja e vazhdueshme e rasteve ka nisur të shkaktojë një tendosje të madhe në shërbimet shëndetësore të vendit, duke risjellë në kujtesë skena të përpara disa muajve. Baret dhe restorantet atje do të duhet të mbyllen deri në orën 18:00, por dyqanet dhe shumica e bizneseve do të vazhdojnë të funksionojnë.

Kancelarja Angela Merkel mbledh sot me urgjencë taskën force-ne saj të krizave për të dsikutuar hapat e ardhshëm që do të merren. Qeveria ceke e pranoi se masat e marra së fundi nuk e kanë ndaluar numrin e infektimeve, ndaj po mendohet per hapa drastike.

Rastet janë rritur në nivele rekord në mbarë kontinentin e vjetër ku autoritetet po përballen në një njëjtin kohë edhe me një kundërshtim në rritje ndaj kufizimeve të lëvizjes.

Top Channel