Numri i personave të vdekur nga koronavirus në SHBA është rritur në 226.220, prej të cilëve 951 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 61.910, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 8.521.877.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 5,54 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka arritur në mbi 127,8 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me 885.258 raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 33.507 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 7,65 milionë raste dhe Brazili me mbi 5,27 milionë.

Top Channel