Emiratet e Bashkuara Arabe sjellin 11 ton pajisje shëndetësore në Greqi

27/03/2020 16:52

11 ton pajisje mjekësore kanë ardhur dje si donacion nga Emiratet e Bashkuara për Greqinë, në aeroportin e Athinës Eleftherios Venizelos.

Qeveria greke tha se pajisjet e furnizimet do të bëhen menjëherë të gatshme për spitalet e vendit në betejën kundër epidemisë së COVID-19.

Mes furnizimeve përfshiheshin veshje mbrojtëse për stafin shëndetësor, doreza dhe dezinfektues.

”Asistenxa nga lartësia e tij Sheik Mohammed bin Zayed Al Nahyan, princi i kurorës së Abu Dhabi, konfirmon marrdhënien e ngushtë mes dy vendeve tona. Marrdhënia jonë ka nisur si bashkëpunim ekonomik por prej besimit të krijuar ajo është zhvilluar në një lidhje të fortë”, thuhej në deklaratën e qeverisë greke.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel