“Shpresë në këto ditë të vështira”/ Videoja e 2 mjekëve bën xhiron e rrjetit!

26/03/2020 10:53

Dy mjekë ortopedë nga spitali “Mayo” në Minesota, SHBA menduan t’u jepnin njerëzve shpresë, në ditë të vështira si këto, ku pandemia Covid ka përfshirë globin, duke risjellë në një mënyrë tepër origjinale këngën “Imagine” të John Lennon-it, video kjo që tanimë është bërë virale.

Siç mund ta shihni në video, doktori Elvis L. Francois këndon, e ndërsa mjeku William Robinson  luan në piano, interpretim ky që u publikua në Instagram të hënën.

“Ne vendosëm ta postonim videon, pasi karantina “ka goditur” me  shpejtësi dhe njerëzit janë brenda, të frikësuar dhe… duke kërkuar shpresë”, tha Robinson për “ABC News”.

 

View this post on Instagram

 

I love this and I love all of the healthcare workers who are out on the frontlines saving lives!!! #Repost @doctor.elvis.francois: In life, there are so many things that divide us. Religion, race, politics, social status and many more….But today a global pandemic brings us all together as one. Nurses, doctors, students, research scientists, politicians, Uber eats drivers, cashiers, factory workers etc…..Getting through this will be hard but one thing is certain…the only way we will get through it is together, as one. ? @w_a_robinson on the piano ? @kpace1914 Much love to all 7.53 billion people out there, Doctor Elvis ❤️PS❤️ I would love to see more videos of healthcare workers singing or dancing together so if you have any or make any – please send them my way so I can share and keep spreading some much needed joy!? #covid_19 #healthcareworkers #imagine

A post shared by Katie Couric (@katiecouric) on

Top Channel