“Mendoja se vdekjen e kisha shumë pranë…” flet sportisti 28-vjeçar që i “shpëtoi” koronavirusit

24/03/2020 22:39

Një pacient 28-vjeçar, sportis, i prekur nga koronavriusi ka rrëfyer se si sëmundja për pak sa nuk e vrau brenda pak ditëve.

Bëhet fjalë për Micheal Prendergast, nga Kerry në Irlandë. Ai përshkroi se kishte vështirësi të mëdha me frymëmarrjen, një temperaturë të lartë  dhe konvulsione të cilat e mbështollën trupin e tij.

Pasi u vendos në karantinë në spital ai tha se filloi të mendonte rreth vdekjes dhe se ishte i sigurt që do ti vinte për shkak të koronavirusit.

‘Por, një herë kur po përjetoja virusin, të sjell çdo lloj pyetjeje ekzistenciale. A do të jetoj? A kam jetuar një jetë të mirë? A e kam humbur kohën? Ashtë një kohë shumë emocionuese ’. tha Micheal.

Ai më tej sqaroi për Sky News se me siguri e kapi sëmundjen gjatë punës në Londër , por nuk kishte simptoma ditët e para.

Duke u përpjekur të shmangte një bllokim në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar, ai kapi një fluturim për në Irlandë, ku mbërriti më 16 mars dhe shkoi të vizitojë nënën e tij.

Por të nesërmen ai u zgjua me një ‘gulçim të tmerrshëm dhe një temperaturë të lartë ‘, dy shenja tregimi të sëmundjes.

Të nesërmen temperatura e tij u ndez edhe më e lartë dhe ai filloi të qëndronte në shtrat ndërsa trupi i tij u përpoq të luftonte infeksionin.

Më 19 Mars ai thirri një ambulancë dhe u dërgua në Spitalin e Përgjithshëm të Kerry ku më pas u vendos në repartin e tyre të koronavirusit , ku ai ka kaluar pesë ditët e fundit.

Prendergast tha se e vetmja sëmundje që ai kishte ishte një astmë e butë, të cilën ai e ka nën kontroll.

Ai më parë ka qenë në spital për fraktura në shpinë, shembje në mushkëri dhe pneumoni – një nga efektet anësore të virusit – por tha se kjo sëmundje është më e keqe.

‘Ajo vjen si një valë, kështu ndjehesha … Nuk ndihesha mirë, do të ndjehesha akoma keq, por do të merrja një valë që do të zgjaste katër ose pesë orë.

“Kjo do të ishte dhimbja më e fortë, dërrmuese, një temperaturë e fortë … ju bën të ndjeheni sikur nuk jeni larg vdekjes.”

Top Channel