Tre ushtarë çekë të NATO kanë mbetur të vdekur pas një sulmi vetëvrasës, teksa ishin duke patrulluar në lindje të Afganistanit këtë të diel.

Po ashtu, në këtë ngjarje mbeti i plagosur edhe një ushtar amerikan dhe dy ushtarë afganë. Lajmi u konfirmua edhe nga NATO.

Mbi rastin reagoi menjëherë edhe kryeministri çek Andrej Babis: “Ata ishin heronj që luftuan kundër terrorizmit dhe u vranë nga një sulm vetëvrasës. Ngushëllimet më të thella për familjet e tyre”.

Top Channel