Para samitit me Trump, Koreja e Veriut nis çmontimin e vendit të testeve bërthamore

12/05/2018 15:41

Koreja e Veriut ka bërë të ditur se do të çmontojë vendin e saj të testeve bërthamore, dhe lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve vendase, KCNA.

Sipas kësaj agjencie, “Në përputhje me vendimin e Sesionit të Tretë Plenar të Grupit të 7 të Punës të Partisë së Punëtorëve të DPRK-së, Instituti i Armëve Bërthamore dhe institucionet e tjera relevante po vendosin masa praktike për të ndërprerë qendrën e testimit bërthamor të Koresë së Veriut, në mënyrë që të sigurohet transparenca e pezullimit të testit bërthamor. Ceremonia për shpërbërjen e testimit bërthamor është planifikuar të mbahet nga 23 deri më 25 maj, duke marrë parasysh kushtet e agjendës”, thuhet në lajmin e KCNA-së.

KCNA vijon më tej se vendndodhja e Testimit Bërthamor Peggy vazhdon në mënyrë të vazhdueshme për të çmontuar të gjitha tunelet e vendit të testimit bërthamor, të shkatërrojë tërësisht hyrjet dhe pastaj të shkatërrojë strukturat e të gjitha objekteve të vëzhgimit, laboratorëve dhe ndarjeve të rojeve në terren.

Në njoftim thuhet gjithashtu se do të lejohen mediat ndërkombëtare për të treguar transparencë në Peggy.

Çmontimi ndodh vetëm tre javë para samitit të shumë pritur në Singapor, ku lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un pritet të takohet me presidentin amerikan Donald Trump.

Top Channel