Opsionet ushtarake që ka Rusia kundër Amerikës në Siri (FOTO)

13/04/2018 10:15

Një nga pyetjet që ngrihen pas debateve të fundit midis superfuqive botërore për Sirinë, është se çfarë kapaciteti ka Rusia për t’iu përgjigjur sulmeve të Amerikës.

Uashingtoni kërcënoi se do të marrë masa kundër qeverisë siriane pas sulmeve me armë kimike në Duma. Rusia premtoi se do të kundërpërgjigjet. Por si?

Trupat ruse kanë dy baza kryesore në Siri, bazën ajrore të Khmeimimit, në portin verior të Latakias, dhe bazën detare në Tartus, në veri të brigjeve siriane. Sistemet ruse janë siç shpjegohen në fotot më poshtë:

FOTO GALERI
1/5

Top Channel