Anija gjigante bërthamore USS Harry S Truman, që mban 90 avionë dhe që shoqërohet nga një grup shkatërrues prej 5 kryqëzorësh dhe shkatërruesish, është nisur drejt Mesdheut.

Katër luftanije të tjera ndodhen tashmë në Mesdhe: Anijet Donald Cook, Porter, Carney dhe Laboon, së bashku me nëndetëset bërthamore, Georgia dhe John Warner.

Vendosja e 12 anijeve luftarake në një mision të vetëm është një përqendrim i forcës luftarake, një prej më të mëdhave që kur gjashtë aeroplanmbajtëse mbështetën pushtimin e Irakut më 2003.

Lexo më shumë:
Akuza e ministrit Lavrov: Sulmi kimik në Siri, nga agjentë të huaj
Bota po armatoset, raporti: Po lulëzon tregtia e armëve
Skenarët e luftës në Siri: Nga bombardimet simbolike, te përplasja SHBA-Rusi
Rusia: SHBA nuk do zbardhjen e sulmit kimik në Duma
Salvini: Kundër ndërhyrjes në Siri! Italia të ndërmjetësojë afrimin e Rusisë me NATO-n
Praglufte në Siri, opsionet dhe rreziqet e një ndërhyrjeje ushtarake!

FOTO GALERI
1/9

Top Channel